Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /home/etmokhle/domains/etmokhles.com/public_html/libraries/Token.php on line 2
برنامه کارشناسی علوم تربیتی با چهار زمینه تدوین شد

برنامه کارشناسی علوم تربیتی با چهار زمینه تدوین شد

 

مشارکت بیش از 80 استاد در تدوین برنامه جدید کارشناسی علوم تربیتی

دکتر ایمانی با اشاره به مشارکت بیش از 80 نفر از اساتید علوم تربیتی در تدوین برنامه جدید کارشناسی این رشته، بیان کرد: برنامه جدید تحت عنوان یک رشته و با چهار زمینه مدیریت آموزشی، تکنولوژی آموزشی، پیش‌دبستانی و دبستانی و کودکان با نیازهای ویژه ارائه خواهد شد و هر دانشگاه با توجه به توانایی خود یک یا چند زمینه را می‌تواند ارائه کند.

وی در مورد تفاوت عنوان "زمینه" با "گرایش" گفت: تعداد واحدهایی که برای یک زمینه در نظر گرفته شده کمتر از تعداد واحدهای یک گرایش است، اما در عین حال این کارکرد را نیز دارد که دانشجو به صورت خالی الذهن وارد دوره تخصصی کارشناسی ارشد نمی‌‍شود.

رئیس کارگروه تعلیم و تربیت شورای تحول و ارتقای علوم انسانی با اشاره به اصرار وزارت علوم بر برداشته شدن زمینه‌ها و گرایش‌ها، گفت: آن چه در نهایت به آن رسیده‌ایم نظری بینابین نظر ما و نظر دفتر برنامه‌ریزی آموزشی وزارت علوم است.

تغییر در کلیه عناوین درسی رشته علوم تربیتی

دکتر ایمانی در خصوص میزان تغییرات اعمال شده در برنامه گفت: در این برنامه بعضی از دروس پایه و دروس اصلی زمینه‌ها کاملاً جدید هستند و بقیه عناوین درسی هم 50 درصد یا کمتر یا بیشتر با تغییراتی در سرفصل‌ها همراه بوده‌اند.

رئیس کارگروه تعلیم و تربیت شورای تحول و ارتقای علوم انسانی با بیان این که در مجموع و حتی الامکان تلاش ما بر تغییر بوده است، اظهار کرد: ما علاوه بر به‌روزرسانی و بومی‌سازی، تا جایی که اقتضای آن وجود داشته، به اسلامی شدن دروس نیز توجه داشته‌ایم.

ما بر رویکرد مشارکتی در تدوین برنامه تأکید داشته‌ایم

وی با اشاره به برگزاری جلسه هم‌اندیشی کارگروه تعلیم و تربیت با مدیران گروه‌ها و اساتید علوم تربیتی سراسر کشور و دریافت نظرات و انتقادات آنها در مورد برنامه تدوین شده، هم در جلسه و هم پس از آن به صورت مکتوب، گفت: ما در حال حاضر مشغول اعمال کردن نظرات ارسال شده و نقطه‌نظرات مطرح شده در آن جلسه از سوی همکاران‌مان هستیم و تلاش داریم که حتی المقدور حداکثر آن نظرات را مورد استفاده قرار دهیم.

دانشیار گروه علوم تربیتی دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به کم‌سابقه بودن چنین روندی، گفت: کمتر اتفاق افتاده که برنامه‌ای درسی پس از تدوین در معرض نظر و نقد اساتید قرار بگیرد، بلکه برنامه‌ها معمولا بدون نظرخواهی ابلاغ می‌شده‌اند، اما ما سعی کردیم از یک مدیریت مشارکتی در بازنگری برنامه استفاده کنیم تا برنامه ارسالی برای دانشگاه‌ها با هماهنگی و نظر خود اساتید بوده باشد.

در حال نظرخواهی برای تدوین زمینه تربیت اسلامی هستیم

دکتر ایمانی همچنین از جاری بودن مباحثی برای افزودن زمینه‌ای پنجم بر زمینه‌های چهارگانه مذکور خبر داد و گفت: ما هم در کارگروه و هم در جلسه هم‌اندیشی با اساتید علوم تربیتی راه‌اندازی زمینه «تربیت اسلامی» را هم مطرح کرده‌ایم و مخالفتی در این خصوص وجود نداشته، اما همچنان در حال نظرخواهی از همکاران هستیم تا در صورت شکل‌گیری یک اجماع، در مرحله بعد در شورای متشکل از اعضای کارگروه‌ها و اعضای شورای تحول و معاون وزیر علوم آن را مطرح کرده و در صورتی که تصویب شود، زمینه پنجمی را نیز تحت عنوان تربیت اسلامی تدوین می‌کنیم.

تمهید مقدمات برای مشارکت حداکثری اساتید در تدوین برنامه کارشناسی ارشد

رئیس کارگروه تعلیم و تربیت شورای تحول و ارتقای علوم انسانی همچنین با اشاره به برخی اقدامات صورت گرفته در سال جاری برای تدوین برنامه‌های کارشناسی ارشد، گفت: ما برای این منظور عموماً مقدماتی را فراهم و کارگروه‌ها را تعیین کرده‌ایم تا در سال آینده برنامه‌های جدید کارشناسی ارشد را تدوین کنیم.

دکتر ایمانی با اشاره به افزوده شدن اعضای جدید به کارگروه‌ها و با بیان این مطلب که قصد داریم نظرات اساتید در دانشگاه‌های استان‌ها و شهرستان‌های مختلف را پیشاپیش در اختیار داشته باشیم، عنوان کرد: تلاش داریم از اساتید دیگری نیز چه به صورت ثابت و چه مدعو، به شکل حضوری و به ویژه از طریق ویدئو کنفرانس استفاده کنیم.

وی در مورد روند تدوین کتاب برای برنامه جدید رشته علوم تربیتی نیز گفت: ما از اساتید علوم تربیتی در دانشگاه‌های سراسر کشور خواسته‌ایم که در صورت تمایل به تدوین کتاب در عنوان و حوزه‌ای خاص، درخواست‌شان را به کارگروه ارائه کنند، تا پس از ارزیابی و شناسایی با تجربه‌ترین و قوی‌ترین اساتید در هر رشته و عنوان، روند تألیف کتاب نیز آغاز شود.

حذف گرایش های علوم تربیتی از مقطع کارشناسی و ایجاد رشته جدیدی با نام علوم تربیتی مطرح بود. به یاد دارم چند سال پیش در طی همایشی در دانشگاه علامه طباطبایی سرفصل های جدید برای مدیران گروه های سراسر کشور نیز معرفی شدند. در طول این مدت برخی از رشته های علوم انسانی تلفیق یافتند و در مقطع کارشناسی تبدیل به یک رشته کلی شدند. این روزها در خبرها آمد که کارگروه تحول علوم تربیتی در حال نهایی سازی برنامه درسی مقطع کارشناسی است. برنامه درسی پیشنهادی نیز منتشر شده است. برنامه جدید از لحاظی مثبت و البته دارای نکات منفی نیز است. بد نیست اگر تا کنون آنرا ندیده اید از همین جا دانلود و مشاهده کنید. ان شاالله در مجالی دیگر نکات آنرا بیشتر تحلیل کنیم.

برنامه جدید علوم تربیتی

 

برنامه کارشناسی علوم تربیتی با چهار زمینه تدوین شد
دانلود فایل پی دی اف
1395/3/14 ،22:56
نام:
ایمیل:
نظر:
عدد موجود در عکس را وارد کنید:
پیوندها
سایت تکنولوژی آموزشی انگلستان
تکنولوژی آموزشی دانشگاه میشیگان
انجمن بین المللی آموزش از راه دور آمریکا
سایت دکتر زارعی زوارکی - دکتری تکنولوژی آموزشی
ساینز دایرکت
پایگاه استنادی علوم جهان اسلام
فهرست اصلی مجلات پایگاه تامسون رویترز
مدیریت سایت یادگیری مادام العمر
دانلود رایگان مقاله ISI با ایلرنیکا
دانلود رایگان مقاله ISI با فری پیپر
دانشگاه دولتی نهاوند
دانلود کاملا رایگان مقالات
زمانبندی کنفرانسهای جهانی
طبقه بندی مجلات در پایگاه Scopus
طبقه بندی مجلات در ISI(WOS)
آنالیز IF مجلات در در طول چند سال
آنالیز ژرنال جهت پذیرش در پایگاه الزویر
آنالیز ژرنال جهت پذیرش در پایگاه اشپرینگر
ویرایش pdf بصورت online
آموزش گام به گام مقاله نویسی
پژوهش کار؛ راهنمای پژوهشی ایرانداک
دانلود رایگان کتاب لاتین
معرفی ژرنال مناسب جهت چاپ مقاله شمادر سایت Endnote
ایجاد رزومه حرفه ای بصورت آنلاین
LMS
افزونه دیکشنری و مترجم برای مرورگر فایرفاکس
Grammarly جهت ویرایش متون لاتین
Plagiarism Checker
Plagiarism Detector
رزرو اینترنتی هتل در اروپا
رزرو اینترنتی پرواز خارجی
my profile in google scholar
my profile in researchgate
دسترسی رایگان به مقالات
انجمن علمی فناوری آموزشی ایران
تایپ فارسی در مرورگر گوگل گروم
پایگاه اطلاعات دانش لینک
سامانه اعتبار سنجی مجلات علمی وزارت علوم
سامانه نشریات علمی جهان اسلام
سامانه نشریات وزارت علوم
سامانه نشریات وزارت بهداشت و آموزش پزشکی
پیدا کردن نام اختصاری یک ژورنال
پورتال پست الکترونیکی